ورود عضویت

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *

توضیحات مختصر و مفید درباره مشخصه های تابلو روان‌ها

یکی از مشخصه های ماژول‌های LED تابلو روان‌ ها، دات پیچ هست. دات پیچ فاصله مرکز به مرکز پیکسل‌های ماژول می‌باشد. یک پیکسل در ماژول‌های تک رنگ از یک LED، در ماژول‌های دوال از دو LED کنار هم، در ماژول‌های ۲R۱G و ۲R۱B و RGB از سه LED کنار هم و در ماژول‌های ۲R۱G۱B در کنار هم گذاشتن چهار LED به دست می‌آید.
مشخصه ی دیگر ماژول‌های LED تابلو روان‌ها، مربوط به اندازه آنهاست. ماژول‌های LED در اندازه‌ها و ابعاد گوناگونی مانند ۳۲۰mm*۱۶۰mm و ۱۶۰mm*۱۶۰mm و ۲۰۰mm*۲۰۰mm و ۲۵۶mm*۱۲۸mm تولید می‌شوند که با توجه به اندازه‌های تابلو روان تعدادی از ماژول‌ها را در عرض و تعدادی را در ارتفاع جای گذاری می‌کنند تا به اندازه مورد نظرشان دست یابند.
در ‌‌انتها مشخصه ی بعدی ماژول‌های LED تابلو روان‌ها، میزان درخشندگی ماژول LED می‌باشد. میزان درخشندگی یک ماژول نشانگر اندازه شدت نور آن به یک متر مربع می‌باشد و واحد آن cd/m۲ است. این واحد در سیستم استاندارد SI به صورت Candela per Square Metre معین می‌شود. پارامتری که در کیفیت یک ماژول LED اثر دارد بسته به آن قیمت گذاری می‌شود میزان درخشندگی ماژول LED است. ابزار دیگری که در جهت ساخت تابلو روان به کار گرفته می‌شود، برد کنترل تابلو روان است. برد کنترل در رده‌های مختلفی تولید می‌شوند. از مشهور‌ترین آن‌ها وارداتی رده HDو TF ایرانی LS4,LS8 می‌باشد. رده HD و TF در جهت ساخت تابلو روان‌های تک رنگ T سه رنگ، رنگی، تلویزیون شهری و  تابلو روان‌های طیف دار به کار می‌رود. از نکته‌های دیگری که باید در گزینش یک برد کنترل به آن‌ها توجه کرد این است که حداکثر تعداد پیکسل‌هایی که یک برد کنترل می‌تواند در عرض و ارتفاع پشتیبانی می کند و این کار توسط پیکسل‌های تابلو روان نهایی تعیین می‌شود است. نکته مهم دیگر پروتکل ارتباطی است که تابلو روان‌ می‌تواند به وسیله آن برنامه ریزی شود. این پروتکل از پورت‌های استاندارد کامپیو‌تر استفاده می‌کند. پورت‌هایی مانند COM و LAN و USB که شیوه ربط و وصل شدن به کامپیو‌تر را میسر می‌سازد. در واقع کار «برد کنترل تابلو روان» کنترل و مدیریت تک تک پیکسل‌ها در هر یک از ماژول‌ها می‌باشد. این کار به وسیله برنامه در برد کنترل کدگذاری و نوشته می‌شود و در ریزپردازنده‌ای که در برد کنترل تعبیه شده انجام می‌شود. کار منبع تغذیه ایجاد جریان لازم در جهت راه اندازی ماژول‌ها و برد کنترل است. در تابلو‌های روان LED اکثرا از منابع تغذیه سوئیچینگ با جریان نسبتاً بالا بهره گرفته می‌شود. منبع تغذیه در تابلو‌های روان ولتاژ متناوب و بالای برق شهر را به یک ولتاژ مستقیم  ۵ ولت تبدیل می‌کند. باید توجه کرد که تعداد منابع تغذیه در یک تابلو به تعداد ماژول‌های بکار رفته در آن و همینطور به میزان درخشندگی ماژول‌ها بستگی دارد.